Ustawienie głośników stereo
1. Należy dążyć do jak największej symetrii w ustawieniu głośników w pomieszczeniu oraz względem słuchacza.
2. Pozycja słuchacza względem głośników powinna tworzyć trójkąt równoramienny o kącie rozwarcaia między 45 a 60 stopni.
3. Kąt padania fali (dźwiękowej) na płaszczyznę jest równy kątowi odbicia. Pierwsze najsilniejsze odbicia od ścian bocznych nakładają się niekorzystnie na falę bezpośrednią. Aby tego uniknąć należy płaskie powierzchnie pokryć materiałem pochłaniającym ewentualnie rozpraszającym. W tej roli może sprawdzić się np. biblioteczka lub kotara.
4. Odległość głośników od bocznych ścian powinna wynosić co najmniej 50 cm. Odległość ta wpływa na odbiór przestrzenny muzyki o czym decydują zjawiska opisane w poprzednim punkcie.
5. Odległość głośników od tylnej ściany powinna wynosić co najmniej 10 cm. Zbliżanie głośnika w kierunku ściany zwiększa natężenie niskich częstotliwośći ale może wprowadzań niechciane podbarwienia. Niekorzystnie też wpływa na sterofonię.
6. Głośnik wysokotonowy powinien znajdować się mniej więcej na wysokości głowy słuchacza.
7. Głośniki należy kierować w kierunku słuchacza. Skręcone nieco do wewnątrz tworzą obraz akustyczny bardziej skupiony i precyzyjny. Skęcone na zewnątrz, dźwięk bardziej dookólny.
8. Jeżeli słuchacz znajduje się blisko tylnej ściany, należy pokryć ją materiałem dźwiękochłonnym i rozpraszającym. Biblioteczka czy kotara też się w tej roli nieźle sprawdzą.
Ustawienie głośników w kinie domowym
1. W najbardziej popularnym systemie wielokanalowym 5.1 głośniki główne, centralny oraz efektowe powinny być rozmieszczone na planie okręgu ze słuchaczem w środku.
2. Kąt ustawienia głośników głównych powinien wynosić ok. 60 stopni. W kinie domowym głośniki nie powinny być zbyt szeroko względem ekranu. Mogłoby to zaburzyć proporcje pomiędzy szerokością sceny dźwiękowej a obrazem.
3. Głośnik centralny powinien znajdować się nie więcej jak 40 cm poniżej głośników głównych j jak najbliżej dolnej krawędzi ekranu.
4. Głośniki efektowe powinny być ustawione pod kątem 140 st. względem siebie.
5. W przypadku trudności w optymalnym rozmieszczeniu głośników w pomieszczeniu dopuszcza się przybliżenie głośników efektowych do słuchacza.
6. Głośńiki efektowe powinny znajdować się na wysokości uszu słuchacza lub nieco powyżej, do ok. 15 cm.
7. Subwoofer powinien być ustawiony w pobliżu głośników głównych, asymetrycznie wzgędem pomieszczenia co zmniejsza niekorzystne rezonanse. W przeciwieństwie do pozostałych głośników zaleca się maksymalne przybliżenie subwoofera do ściany. Zwiększa to efekt akustycznego wspomagania ściany dla niskich częstotliwości.